Festyn szkolny "Babinaje Leta"

środa, 16 październik 2024

W sobotę 5 października 2024 roku hucznie minął festyn „Babinaje Leta. Biełaruskija intehracyi”. W naszej szkole spotkały się dzieci z naszej szkoły z  koleżankami i kolegami szkół podstawowych z Czeremchy i Kleszczel. Na festyn przybyli również rodzice, przedstawiciele władz gminnych oraz służb mundurowych. Do organizacji festynu udało się zachęcić wiele organizacji i osób. Pomogły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Dubiczanki, Konny Zakątek, Nadleśnictwo Bielsk,  a wszystko pod ogólną egidą Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Nasze szefowe kuchni przygotowały pyszny bigos a  rodzice słodkości. Rozpoczęliśmy od uroczystej prezentacji plakatów powitalnych przygotowanych przez poszczególne szkoły. Były tańce, śpiewy, malowanie twarzy, jazdy na koniu i kucyku, lepienie z gliny. Festyn odwiedzili też wójtowie gmin i burmistrz, którzy wręczali nagrody zespołom sportowym, biorącym udział w mini zawodach. Chociaż w powietrzu czuć było już jesień, nastroje dzieciom i rodzicom dopisywały. Zabawa trwała prawie pięć godzin. Jeszcze w czasie trwania festynu wszyscy uczestnicy doszli do wniosku, że zrobimy wszystko, żeby kontynuować ten rodzaj integracji szkół, w których prowadzona jest nauka języka białoruskiego i w przyszłym roku. Być może spotkamy się jeszcze raz w Dubiczach Cerkiewnych, a może przyjmiemy zaproszenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czeremsze i fest odbędzie się tam.

Relację z festu można zobaczyć w archiwum programu „Tydzień Białoruski” w TVP Białystok pod linkiem: https://bialystok.tvp.pl/679812/tydzien-bialoruski