Zintegrowana Platforma Edukacyjna

piątek, 04 październik 2024

Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Podlaskim Kuratorem Oświaty zachęca nauczycieli  oraz uczniów do korzystania ze Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej (ZPE).

Uczniowie naszej Szkoły pobrali już kody dostępu do ZPE a nauczyciele rozpoczęli przygotowania do tworzenia materiałów edukacyjnych oraz wykorzystania istniejących na platformie.

Platforma ZPE (https://zpe.gov.pl) to środowisko kształcenia – przyjazne, profesjonalne i bezpieczne narzędzie, które można wykorzystać do pracy z uczniami zdalnie i w szkole, uatrakcyjniając w ten sposób zajęcia. Wszystkie treści edukacyjne zamieszczone na platformie są dostępne na otwartej licencji Creative Commons, całkowicie bezpłatnie, można nich korzystać na każdym urządzeniu, w dowolnym miejscu o dowolnej porze. Materiały są także dostępne dla osób ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi.

Ponadto ZPE umożliwia tworzenie za pomocą łatwego w obsłudze kreatora własnych materiałów – testów, quizów czy krzyżówek uatrakcyjniających naukę oraz wygodne udostępnianie treści za pomocą kodów czy wysyłanych linków. Wszyscy użytkownicy mogą również korzystać z komunikatora – np. w celu omówienia nagłych spraw na wbudowanym czacie czy poprzez organizację wideokonferencji wewnątrz platformy.

Istotny wkład w rozwój platformy ZPE, zarówno w zakresie nowych funkcjonalności, jak i bazy e-materiałów, mają Fundusze Europejskie. Ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.