Program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)
Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemioloiczna w Hajnówce we współpracy z naszą szkołą realizuje program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV.
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również: raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci.
Wyróżnia się ponad 200 typów HPV, wśród których 40 wywołuje zmiany: skórne, w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. Wyróżniono typy wirusa wysoce rakotwórcze i o małym ryzyku rakotwórczym. Wywołują one m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych (kłykciny) i brodawczaki oraz typy o wysokim potencjale rakotwórczym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe.
Zakażenia HPV szerzą się głównie drogą płciową, poprzez kontakt bezpośredni ze zmianami skórnymi lub na błonie śluzowej oraz drogą wertykalną w czasie porodu (ryzyko zakażenia niewielkie). Do zakażenia dochodzi najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Okres wylęgania wynosi od 1 do 8 miesięcy. Okres zakaźności to czas utrzymywania się zmian chorobowych.
W jaki sposób wirus powoduje powstanie raka szyjki macicy?
Wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV. Wywołuje to przekształcenia w komórkach nabłonka wielowarstwowego płaskiego szyjki macicy. Przewlekłe zakażenie wysoce rakotwórczymi typami HPV prowadzi do przedrakowych zmian na szyjce macicy i w konsekwencji rozwoju raka płaskonabłonkowego szyjki macicy.
Trzy najczęściej występujące wysoce rakotwórcze typy HPV-16, HPV-18 i HPV-45 są odpowiedzialne za 75% przypadków raka płaskonabłonkowego szyjki macicy, 90% przypadków raka gruczołowego szyjki macicy i większość przypadków zmian przednowotworowych szyjki macicy.
Typy HPV-16 i HPV-18 są odpowiedzialne za 80% przypadków raka płaskonabłonkowego sromu i pochwy oraz ponad 90% przypadków raka odbytu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała typy HPV-16 i HPV-18 za czynnik rakotwórczy dla człowieka.
Jakie są objawy zakażenia HPV?
Objawy są następujące:
- brodawki stóp, brodawki zwykłe, brodawki płaskie, brodawki młodzieńcze krtani;
- brodawki w okolicach narządów płciowych oraz odbytu tzw. kłykciny kończyste;
- zmiany przednowotworowe narządów płciowych.
Wśród miliona kobiet zakażonych typem HPV wysoce rakotwórczym, u 8 tys. z nich dochodzi do rozwoju raka, a u 1,6 tys. kobiet rozwija się inwazyjna postać raka. Śmiertelność raka szyjki macicy oceniana jest na poziomie 50%.
Zakażenie HPV typem wysoce rakotwórczym może przebiegać w postaci:
- zakażenia bezobjawowego, ustępującego samoistnie w ciągu około 2 lat od zakażenia;
- zakażenia utrzymującego się w dłuższym czasie, które może prowadzić do zmian przedrakowych szyjki macicy, a w konsekwencji i w przypadku braku leczenia, w raka płaskonabłonkowego i raka inwazyjnego.
Zakażenie wirusem HPV niskiego ryzyka rakotwórczego może przebiegać w postaci:
- zakażenia bezobjawowego;
- zakażenia objawowego w formie brodawek okolic narządów płciowych lub odbytu (kłykciny kończyste), w większości ustępujących samoistnie w ciągu około 6 miesięcy, lecz u części chorych wymagających kosztownego, bolesnego i powtarzanego leczenia związanego z interwencją chirurgiczną.
Profilaktyka raka szyjki macicy polega na przesiewowych badaniach cytologicznych i leczeniu ablacyjnym lub chirurgicznym zmian dysplastycznych nabłonka szyjki macicy. Po chirurgicznym usunięciu tych zmian przedrakowych wirus może przetrwać w pozostawionej tkance o prawidłowym obrazie cytologicznym.
List Ministra do Rodziców: List_Ministra_Edukacji_i_Ministra_Zdrowia_do_rodziców (2).pdf
Przewodnik dla rodziców i lekarzy: Przewodnik_dla_rodziców_i_lekarzy_-_Jak_rozmawiac_z_nastolatkami_o_szczepieniu_przeciw_HPV.pdf
Przewodnik o szczepieniach HPV dla rodziców nastokatków: Przewodnik_po_szczepieniach_przeciw_HPV_dla_rodzicow_nastolatkow (1).pdf
HPV - prezentacja: HPV_prezentacja.pdf
Deklaracja przedstawiciela ustawowego dziecka dotycząca szczepienia przeciw HPV w szkole: Wzór_deklaracja_przedstawiciela_ustawowego_dziecka_dotycząca_szczepienia_przeciw_HPV_w_szkole.pdf
Oświadczenie przedstawiciela ustawowego dziecka dotyczące szczepienia przeciw HPV w szkole i Zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka dotycząca szczepienia przeciw HPV w szkole: Wzór_oświadczenie_i_zgoda_przedstawiciela_ustawowego_dziecka_dotycząca_szczepienia_przeciw_HPV_w_szkole.pdf
Ulotki: gardasil-9-ulotka (1).pdf cervarix-ulotka.pdf
Polcemy także materiały, które znajdują się na stronie MInisterstwa Zdrowia na temat związany z programem zapobiegania zakażeniom HPV Dla szkół - Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl (www.gov.pl)